Governance

Trust Level Governance

Folkestone Academy is part of the Turner Schools Multi Academy Trust.

Our Governance Structure ensures there are clear reporting lines and explicit requirements to ensure probity, good governance and outstanding performance.

Members are responsible for determining the governance of the Trust. They approve our Articles of Association and appoint Trustees in accordance with the Articles.

Trustees focus on three core functions of governance:

  • Ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction

  • Holding executive leaders to account

  • Overseeing and ensuring effective financial performance

All Members, Trustees and Governors complete an annual declaration of Business Interests and declare any pecuniary interests in meetings.

The Board delegates responsibilities to the school Challenge & Community Committee as set out in the Scheme of Delegation.

View our Articles and Memorandum of Association.

School-level governance:

Governors serve as a key link between the schools, parents/carers and the local community. They monitor the performance of the school, advising the Trustees of any concerns.

We have a committed team of Governors on the school Challenge & Community Committee who are actively involved in the life of the school. They reflect the community we serve and include parent representatives.

The Governors are passionate about our School and are here to make sure that every pupil is given the best education, opportunities and experiences possible. They play an important role in overseeing the work of the school, acting as “critical friends” for the Senior Leadership Team and holding the school to account for performance and development.

Challenge and Community Committee - Our Governors

Chair: Gregory Hunter

To contact the Chair, please email governance@turnerschools.com

Committee Safeguarding Lead: Michael Pearce

Committee SEND Lead: Christine Gammons

Careers Lead: Rob Roy

Trust Safeguarding Lead: to be confirmed November 2022

Committee

Louise Feaver- co-opted governor

Louise brings expertise in education leadership, school improvement and safeguarding. Louise is passionate about empowering all pupils to succeed.

  • Date of appointment: 2 September 2020

  • Term of office: 2 September 2020 – 1 September 2024

  • Appointed by: Board

  • Relevant business and pecuniary interests: Principal of Folkestone Primary

  • Governance roles in other educational institutions: Ex-officio governor of Folkestone Primary

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None

  • Attendance at Challenge and Community Committee meeting 2022/2023: 1/1

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 3/4

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/21: 6/6

Christine Gammons – parent governor

Christine has a keen interest in education and has been a teacher at a local Primary school since 2015.

Christine strongly believes in schools being at the heart of the community and delivering a creative curriculum that inspires children to succeed, not only academically but for the whole child during their school journey.

  • Date of appointment: 14 December 2020

  • Term of office: 14 December 2020 – 13 December 2024

  • Appointed by: Parent governor appointed by GB/Board due to no election candidates

  • Relevant business and pecuniary interests: None

  • Governance roles in other educational institutions: None

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): Parent

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2022/2023: 1/1

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 3/4

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/2021: 4/4

Gregory Huntergovernor

  • Date of appointment: 13 September 2022

  • Term of office: 13 September 2022 – 12 September 2026

  • Appointed by: Board

  • Relevant business and pecuniary interests: None

  • Governance roles in other educational institutions: None

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2022/2023: 1/1

Tracy Luke BA (Hons) - co-opted governor

Tracy has 35 years experience as a teacher and leader within schools. She has served at all levels within a range of comprehensive, selective and boarding schools. She has been a Head of Department, Head of Year, Assistant Head, Deputy Head, Principal and Executive Principal.

In addition Tracy has been a National Leader of Education and an Ofsted Inspector. Tracy has experience as a Governor at an independent school, a Pupil Referral Unit and at a number of secondary schools. Tracy is a Trustee of Turner Schools.

  • Date of appointment: 1 December 2017

  • Term of office: 1 December 2017 – 30 November 2021

  • Appointed by: Board

  • Relevant business and pecuniary interests: Trustee of the Friends of Folkestone Academy

  • Governance roles in other educational institutions: Trustee of Turner Schools, co-opted governor of Turner Free School, Member of Folkestone Grammar School for Girls Trust from September 2020

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2022/2023: 1/1

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 3/4

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/2021: 5/6

Michael Pearce Dip Val Surv MRICS - co-opted governor

Michael has been a school governor since 2004 serving as a local governor and trustee in Folkestone schools. He has a particular interest in safeguarding and achieving the best outcomes for all pupils.

Michael is a Chartered Surveyor and works as Head of Litigation & Technical Policy for the Valuation Office Agency.

  • Date of appointment: 1 December 2017

  • Term of office: 1 December 2017 – 30 November 2021

  • Appointed by: Board

  • Relevant business and pecuniary interests: Trustee of Friends of Folkestone Academy

  • Governance roles in other educational institutions: None

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2022/2023: 1/1

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 4/4

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/2021: 5/6

Robert Roy - co-opted governor

Rob is the Deputy Principal of Folkestone College and brings expertise of post-16 education.

  • Date of appointment: 27 September 2021

  • Term of office: 27 September 202126 September 2025

  • Appointed by: Board

  • Relevant business and pecuniary interests: None

  • Governance roles in other educational institutions: None

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2022/2023: 1/1

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 3/3

Steven Shaw - ex-officio governor

Steven is Head of School and ex-officio governor by virtue of this position.

  • Date of appointment: September 2020

  • Relevant business and pecuniary interests: None

  • Governance roles in other educational institutions: governor, Folkestone Primary, Birchwood School (September 2021)

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): Wife is a teacher in the Sixth (September 2021)

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2022/2023: 1/1

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 4/4

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/2021: 6/6

Pete Talbot - co-opted governor and Chair

Pete is a Head Teacher who brings a knowledge of the local community and expertise in education and governance.

  • Date of appointment: 08 March 2022

  • Term of office: 08 March 2022 - 7 March 2026

  • Appointed by: Board

  • Relevant business and pecuniary interests: None

  • Governance roles in other educational institutions: Trustee of DEALT Academy Trust (Sep 2019)

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2022/2023: 0/1

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 2/2

Governors who have left in the past 12 months

Aisling Yusuf - co-opted governor


Aisling is a local resident and English teacher. She taught in Dover and Ashford before leaving the classroom to work in a financial services firm across multiple roles including Learning and Development, Graduate Recruitment and Social Mobility.


She is now self-employed, developing an English revision website. She passionately believes all pupils should have access to quality, free, and caring education.

  • Date of appointment: 20 July 2021

  • Date of Leaving: 30 September 2022

  • Term of office: 20 July 2021 - 19 July 2025

  • Appointed by: Board

  • Relevant business and pecuniary interests: Temporary role, one day per week in school from January 22.

  • Governance roles in other educational institutions: None

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2022/2023: 0/1

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 3/4

Diana Choulerton - co-opted governor

  • Date of appointment: 02 September 2021

  • Date of Leaving: 20 July 2022

  • Term of office: 02 September 2021 - 01 September 2025

  • Appointed by: Board

  • Relevant business and pecuniary interests: Education Consultant (sole trader)

  • Governance roles in other educational institutions: None

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None

Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 3/3

Rosemarie Savva – parent governor

  • Date of appointment: 20 March 2019

  • Date of Leaving: 01 April 2022

  • Term of office: 20 March 2019 – 19 March 2023

  • Appointed by: Parents

  • Relevant business and pecuniary interests: None

  • Governance roles in other educational institutions: None

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): Parent

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 0/3

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/2021: 3/6

Layla D'Monte - co-opted governor

  • Date of appointment: 20 July 2021

  • Date of Leaving: 10 February 2022

  • Term of office: 20 July 2021 - 19 July 2025

  • Appointed by: Board

  • Relevant business and pecuniary interests: None

  • Governance roles in other educational institutions: None

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 1/2

Shaun Powell - co-opted governor

  • Date of appointment: 2 September 2020

  • Date of Leaving: 31 December 2021

  • Term of office: 2 September 2020 – 1 September 2024

  • Appointed by: Board

  • Relevant business and pecuniary interests: None

  • Governance roles in other educational institutions: None

  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2021/2022: 0/1

  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/21: 5/6