Accept Cookies

This website uses cookies to help us know a little bit about you, how you use our website and improve the browsing experience. Manage cookies.

Skip to main content

Folkestone Academy Governance

Governance

Folkestone Academy is part of the Turner Schools Multi Academy Trust.

The members and trustees oversee the whole organisation and is the legal Governing Body for all Turner schools. Our Governance Structure ensures there are clear reporting lines and explicit requirements to ensure probity, good governance and outstanding performance. The Board delegates responsibilities to the school Challenge & Community Committee as defined in Terms of Reference and the Scheme of Delegation.

View our Articles and Memorandum of Association.

View details of our Members & Trustees

School-level governance:

We have a committed team of Governors on the school Challenge & Community Committee who are actively involved in the life of the school. They reflect the community we serve and include parent representatives.

The Governors are passionate about our School and are here to make sure that every pupil is given the best education, opportunities and experiences possible. They play an important role in overseeing the work of the school, acting as “critical friends” for the Senior Leadership Team and holding the school to account for performance and development.

Challenge and Community Committee

Chair: Diana Choulerton

To contact the Chair, please email [email protected]

Committee Safeguarding Lead: Diana Choulerton

Committee SEND Lead: Rosemarie Savva

Trust Safeguarding Lead: John Bushby

Diana Choulerton – Chair

  • Date of appointment: 24 September 2019
  • Term of office: until 31.07.2021 (extension at discretion of the Trust Board)
  • Appointed by: Board
  • Relevant business and pecuniary interests: Education Consultant (sole trader), commissioned governance
  • Governance roles in other educational institutions: N/A
  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2019/2020: 6/6
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/2021: 2/2
Louise Feaver

Louise brings expertise in education leadership, school improvement and safeguarding.  Louise is passionate about empowering all pupils to succeed.

  • Date of appointment: 2 September 2020
  • Term of office: 2 September 2020 – 1 September 2024
  • Appointed by: Board
  • Relevant business and pecuniary interests: Principal of Folkestone Primary
  • Governance roles in other educational institutions: Ex-officio governor of Folkestone Primary
  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/21: 2/2
Christine Gammons – Parent Governor

Christine has a keen interest in education and has been a teacher at a local Primary school since 2015.

Christine strongly believes in schools being at the heat of the community and delivering a creative curriculum that inspires children to succeed, not only academically but for the whole child during their school journey.

  • Date of appointment: 14 December 2020
  • Term of office: 14 December 2020 – 13 December 2024
  • Appointed by: Parent governor appointed by GB/Board due to no election candidates
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Governance roles in other educational institutions: None
  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): Parent
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/2021:
Tracy Luke BA (Hons)

Tracy has 35 years experience as a  teacher and leader within schools. She has served at all levels within a range of comprehensive, selective and boarding schools. She has been a Head of Department, Head of Year, Assistant Head, Deputy Head, Principal and Executive Principal.

In addition Tracy has been a National Leader of Education and an Ofsted Inspector. Tracy has experience as a Governor at an independent school, a Pupil Referral Unit and at a number of secondary schools. Tracy is a Trustee of Turner Schools.

  • Date of appointment: 1 December 2017
  • Term of office: 1 December 2017 – 30 November 2021
  • Appointed by: Board
  • Relevant business and pecuniary interests: Trustee of Turner Schools
  • Governance roles in other educational institutions: Co-opted governor of Turner Free School, Member of Folkestone Grammar School for Girls Trust from September 2020
  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2019/2020: 5/6
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/2021: 2/2
Michael Pearce Dip Val Surv MRICS

Michael has been a school governor since 2004 serving as a local governor and trustee in Folkestone schools. He has a particular interest in safeguarding and achieving the best outcomes for all pupils.

Michael is a Chartered Surveyor and works as Head of Litigation & Technical Policy for the Valuation Office Agency.

  • Date of appointment: 1 December 2017
  • Term of office: 1 December 2017 – 30 November 2021
  • Appointed by: Board
  • Relevant business and pecuniary interests: Trustee of Friends of Folkestone Academy
  • Governance roles in other educational institutions: None
  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2019/2020: 3/6
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/2021: 1/1
Shaun Powell

Shaun is the UK Training manager for Eurotunnel. He has been heavily involved in educational activities in the community for over 15 years and worked with many local schools to develop enterprise skills. He has established community links and brings a clear understanding of employer requirements for students post education.

Shaun has a strong desire to give something back to the community particularly in education and to help young people to meet their potential.

  • Date of appointment: 2 September 2020
  • Term of office: 2 September 2020 – 1 September 2024
  • Appointed by: Board
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Governance roles in other educational institutions: None
  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/21: 2/2
Rosemarie Savva – Parent Governor

Rosemarie is a qualified Personal Assistant and a dedicated Multilinguistic Interpreter.   She has served as a Parents Association representative at her child’s previous school and is passionate about supporting every child to reach their full potential.

  • Date of appointment: 20 March 2019
  • Term of office: 20 March 2019 – 19 March 2023
  • Appointed by: Parents
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Governance roles in other educational institutions: None
  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): Parent
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2019/2020: 5/6
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/2021: 1/1
Steven Shaw 

Steven is Head of School and ex-officio governor by virtue of this position.
  • Date of appointment: September 2020
  • Relevant business and pecuniary interests: None
  • Governance roles in other educational institutions: Ex-officio governor, Folkestone Academy
  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2020/2021: 2/2
Governors who have left in the past 12 months

John Bushby BA (Hons); FCA – Parent Governor

  • Date of appointment: 20 March 2019
  • Date of leaving: 31 August 2020
  • Appointed by: Parents
  • Relevant business and pecuniary interests as recorded in the register of interests: Trustee of Turner Schools, Appointed Treasurer of Shepway Neighbourhood Watch, Appointed Treasurer of Folkestone Primary Academy PTFA
  • Governance roles in other educational institutions: Governor of Stowting Church of England Primary School
  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): Parent
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2019/2020: 6/6

Callum Firth

  • Date of appointment: 8 March 2019
  • Date of leaving: 7 March 2020
  • Appointed by: Foundation/Trust
  • Relevant business and pecuniary interests as recorded in the register of interests: Dean of Social & Applied Sciences, Canterbury Christ Church University
  • Governance roles in other educational institutions: None
  • Relationships between other governors or school staff (including spouses, partners and close relatives): None
  • Attendance at Challenge and Community Committee meetings 2019/2020: 0/4

 

Governance Documents